Good navigation with NihilScio!  Facebook page
NS NihilScio

   Latin  Home

Educational search engine

Conjugation/declension
  English version English
 Es. amatus sum/puer (in latin: j=i) Español
It En Es Italiano
Index of Latin cards

Analysis of Latin phrases word by word
Found:
accipere = accipere: Verbo regolare, forma:attiva
INFINITIVE  
Present
accipĕre to accept
Perfect
accepisse to have accepted
Future
accepturum esse
accepturam esse
accepturum esse
accepturos esse
accepturas esse
acceptura esse
to be about to accept
GERUND
-
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiendo
-
of accepting
for accepting
accepting
-
by accepting
SUPINE
acceptum to accept
Conjugation of the verb: accipio, accipis, accepi, acceptum, accipĕre
conjugation :
3 - transitivo - attiva
- Infinito - Present -
meaning: ricevere,
  (eng) = accept,    collect,    take,

   
receive,    undertake,

   
hear,    learn,

   
find,    get,    sustain,    obey,

   
treat,   
  (esp) = recibir,    cobrar,    tomar,

   
percibir,    entender,    acoger,   
INDICATIVE
Present
ego accipio
tu accipis
ille accipit
nos accipimus
vos accipitis
illi accipiunt
I accept
you accept
he/she/it accepts
we accept
you accept
they accept
Imperfect
ego accipiebam
tu accipiebas
ille accipiebat
nos accipiebamus
vos accipiebatis
illi accipiebant
was accepting / accepted
were accepting / accepted
was accepting / accepted
were accepting / accepted
were accepting / accepted
were accepting / accepted
Perfect
ego accepi
tu accepisti
ille accepit
nos accepimus
vos accepistis
illi accepērunt
/accepēre
I have accepted/accepted
you have accepted/accepted
he/she/it has accepted/accepted
we have accepted/accepted
you have accepted/accepted
they have accepted/accepted
Future
ego accipiam
tu accipies
ille accipiet
nos accipiemus
vos accipietis
illi accipient
will accept
will accept
will accept
will accept
will accept
will accept
Pluperfect
ego acceperam
tu acceperas
ille acceperat
nos acceperamus
vos acceperatis
illi acceperant
I had accepted
you had accepted
he/she/it had accepted
we had accepted
you had accepted
they had accepted
Future perfect
ego accepero
tu acceperis
ille acceperit
nos acceperimus
vos acceperitis
illi acceperint
will have accepted
will have accepted
will have accepted
will have accepted
will have accepted
will have accepted
SUBJUNTIVE  
Present
ego accipiam
tu accipias
ille accipiat
nos accipiamus
vos accipiatis
illi accipiant
(that) I may accept
(that) you may accept
(that) he/she/it may accept
(that) may accept
(that) you may accept
(that) they may accept
Imperfect
ego acciperem
tu acciperes
ille acciperet
nos acciperemus
vos acciperetis
illi acciperent
(that) I might accept
(that) you might accept
(that) he/she/it might accept
(that) we might accept
(that) you might accept
(that) they might accept
Perfect
ego acceperim
tu acceperis
ille acceperit
nos acceperimus
vos acceperitis
illi acceperint
(whether) I accepted
(whether) you accepted
(whether) he/she/it accepted
(whether) we accepted
(whether) you accepted
(whether) they accepted
Pluperfect
ego accepissem
tu accepisses
ille accepisset
nos accepissemus
vos accepissetis
illi accepissent
(whether) I had accepted
(whether) you had accepted
(whether) he/she/it had accepted
(whether) we had accepted
(whether) you had accepted
(whether) they had accepted
IMPERATIVE  
Present
-
accipe
-
-
accipite
-
accept
-
-
accept
-
Future
-
accipito
accipito
accipitote
accipiunto
-
you will accept
he will accept
-
you will accept
they will accept
INFINITIVE  
Present
accipĕre to accept
Perfect
accepisse to have accepted
Future
accepturum esse
accepturam esse
accepturum esse
accepturos esse
accepturas esse
acceptura esse
to be about to accept
GERUND
-
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiendo
-
of accepting
for accepting
accepting
-
by accepting
SUPINE
acceptum to accept
PARTICIPLE  
Present
Masculine
Case Singular Plural
Nom: accipiens accipientes
Gen: accipientis accipientium
Dat: accipienti accipientibus
Acc: accipientem accipientes
Voc: accipiens accipientes
Abl: accipiente
accipienti
accipientibus
Feminine
Case Singular Plural
Nom: accipiens accipientes
Gen: accipientis accipientium
Dat: accipienti accipientibus
Acc: accipientem accipientes
Voc: accipiens accipientes
Abl: accipiente
accipienti
accipientibus
Neuter
Case Singular Plural
Nom: accipiens accipientia
Gen: accipientis accipientium
Dat: accipienti accipientibus
Acc: accipiens accipientia
Voc: accipiens accipientia
Abl: accipiente
accipienti
accipientibus
accepting
Perfect
Masculine  
Singolare Plurale
acceptus
accepti
accepto
acceptum
accepte
accepto
accepti
acceptorum
acceptis
acceptos
accepti
acceptis
Feminine  
accepta
acceptae
acceptae
acceptam
accepta
accepta
acceptae
acceptarum
acceptis
acceptas
acceptae
acceptis
Neuter  
acceptum
accepti
accepto
acceptum
acceptum
accepto
accepta
acceptorum
acceptis
accepta
accepta
acceptis
accepted
Future
Masculine  
Singolare Plurale
accepturus
accepturi
accepturo
accepturum
accepture
accepturo
accepturi
accepturorum
accepturis
accepturos
accepturi
accepturis
Feminine  
Singolare Plurale
acceptura
accepturae
accepturae
accepturam
acceptura
acceptura
accepturae
accepturarum
accepturis
accepturas
accepturae
accepturis
Neuter  
Singolare Plurale
accepturum
accepturi
accepturo
accepturum
accepturum
accepturo
acceptura
accepturorum
accepturis
acceptura
acceptura
accepturis
about to accept
Conjugation of the verb: accipior, accipĕris, acceptus sum, accept_, accipi
conjugation :
3 - transitivo - passiva
meaning: ricevere,
  (eng) = accept,    collect,    take,

   
receive,    undertake,

   
hear,    learn,

   
find,    get,    sustain,    obey,

   
treat,   
  (esp) = recibir,    cobrar,    tomar,

   
percibir,    entender,    acoger,   
INDICATIVE
Present
ego accipior
tu accipĕris
ille accipĭtur
nos accipĭmur
vos accipimĭni
illi accipiuntur
I am accepted
you are accepted
he/she/it is accepted
we are accepted
you are accepted
they are accepted
Imperfect
ego accipiēbar
tu accipiebāris
ille accipiebātur
nos accipiebāmur
vos accipiebamĭni
illi accipiebantur
was accepted
were accepted
was accepted
were accepted
were accepted
were accepted
Perfect
ego acceptus sum
tu acceptus es
ille acceptus est
nos accepti sumus
vos accepti estis
illi accepti sunt
Feminine
ego accepta sum
tu accepta es
ille accepta est
nos acceptae sumus
vos acceptae estis
illi acceptae sunt
Neuter
ego acceptum sum
tu acceptum es
ille acceptum est
nos accepta sumus
vos accepta estis
illi accepta sunt
was accepted
were accepted
was accepted
were accepted
were accepted
were accepted
Future
ego accipiar
tu accipiēris
ille accipiētur
nos accipiēmur
vos accipiemĭni
illi accipientur
will be accepted
will be accepted
will be accepted
will be accepted
will be accepted
will be accepted
Pluperfect
ego acceptus eram
tu acceptus eras
ille acceptus erat
nos accepti erāmus
vos accepti erātis
illi accepti erant
Feminine
accepta eram
accepta eras
accepta erat
acceptae erāmus
acceptae erātis
acceptae erant
Neuter
acceptum eram
acceptum eras
acceptum erat
accepta erāmus
accepta erātis
accepta erant
I had been accepted
you had been accepted
he/she/it had been accepted
we had been accepted
you had been accepted
they had been accepted
Future perfect
ego acceptus ero
tu acceptus eris
ille acceptus erit
nos accepti erimus
vos accepti erĭtis
illi accepti erunt
Feminine
accepta ero
accepta eris
accepta erit
acceptae erimus
acceptae erĭtis
acceptae erunt
Neuter
acceptum ero
acceptum eris
acceptum erit
accepta erimus
accepta erĭtis
accepta erunt
will have been accepted
will have been accepted
will have been accepted
will have been accepted
will have been accepted
will have been accepted
SUBJUNTIVE  
Present
ego accipiar
tu accipiāris
ille accipiātur
nos accipiāmur
vos accipiamĭni
illi accipiantur
(that) I may be accepted
(that) you may be accepted
(that) he/she/it may be accepted
(that) we may be accepted
(that) you may be accepted
(that) they may be accepted
Imperfect
ego accipĕrer
tu acciperēris
ille acciperētur
nos acciperēmur
vos acciperemĭni
illi acciperentur
(that) I might be accepted
(that) you might be accepted
(that) he/she/it might be accepted
(that) we might be accepted
(that) you might be accepted
(that) they might be accepted
Perfect
ego acceptus sim
tu acceptus sis
ille acceptus sit
nos accepti simus
vos accepti sitis
illi accepti sint
Feminine
ego accepta sim
tu accepta sis
ille accepta sit
nos acceptae simus
vos acceptae sitis
illi acceptae sint
Neuter
ego acceptum sim
tu acceptum sis
ille acceptum sit
nos accepta simus
vos accepta sitis
illi accepta sint
(whether) I have been accepted
(whether) you have been accepted
(whether) he/she/it have been accepted
(whether) we have been accepted
(whether) you have been accepted
(whether) they have been accepted
Pluperfect
ego acceptus essem
tu acceptus esses
ille acceptus esset
nos accepti essēmus
vos accepti essētis
illi accepti essent
Feminine
accepta essem
accepta esses
accepta esset
acceptae essēmus
acceptae essētis
acceptae essent
Neuter
acceptum essem
acceptum esses
acceptum esset
accepta essēmus
accepta essētis
accepta essent
(whether) I had been accepted
(whether) you had been accepted
(whether) he/she/it had been accepted
(whether) we had been accepted
(whether) you had been accepted
(whether) they had been accepted
INFINITIVE  
Present
accipi to be accepted
Perfect
acceptum esse
acceptam esse
acceptum esse
acceptos esse
acceptas esse
accepta esse
to have been accepted
Future
acceptum iri to be about to be accepted
SUPINE
accept_ to accept
acceptū to accept - in accepting
GERUNDIVE  
Masculine  
accipiendus
accipiendi
accipiendo
accipiendis
accipiende
accipiendo
accipiendi
accipiendorum
accipiendis
accipiendos
accipiendi
accipiendis
Feminine  
accipienda
accipiendae
accipiendae
accipiendam
accipienda
accipienda
accipiendae
accipiendarum
accipiendis
accipiendas
accipiendae
accipiendis
Neuter  
accipiendum
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiendum
accipiendo
accipienda
accipiendorum
accipiendis
accipienda
accipienda
accipiendis
to accept - to be accepted
PARTICIPLE  
Perfect
Masculine  
Singolare Plurale
acceptus
accepti
accepto
acceptum
accepte
accepto
accepti
acceptorum
acceptis
acceptos
accepti
acceptis
Feminine  
accepta
acceptae
acceptae
acceptam
accepta
accepta
acceptae
acceptarum
acceptis
acceptas
acceptae
acceptis
Neuter  
acceptum
accepti
accepto
acceptum
acceptum
accepto
accepta
acceptorum
acceptis
accepta
accepta
acceptis
accepted
Future
Search in the classics on the web
NS-NihilScio ©2009-2016