Il sito è in manutenzione, segnalateci eventuali errori.
Good navigation with NihilScio!  Facebook page

NS NihilScio
Educational search engine    Home
Conjugation/declension

á     é     è     ì     í     ò

ó     ù     ú     ü     ñ     ç
English versionEnglish
Translate into latin Español
It En Es Italiano

1 - Conjugation of: accipĕre - Active voice
INFINITIVE meaning
Present
accipĕreaccept
Perfect
accepissehave accepted
Future
accepturum esse
accepturam esse
accepturum esse
accepturos esse
accepturas esse
acceptura esse
to be about to accept
Words searched:
1 - accipere = accipio - is - accepi - acceptum - accipere - Forma= attiva _ Infinito Presente
Coniugazione = 3 - transitivo
Conjugation of: accipio, accipis, accepi, acceptum, accipĕre
conjugation : 3 - transitivo - attiva
meaning: ricevere,
  
(eng) = accept,    collect,    take,    receive,   

undertake,    hear,    learn,    find,   

get,    sustain,    obey,    treat,   


  
(esp) = recibir,    cobrar,    tomar,    percibir,   

entender,    acoger,   < - attiva
INDICATIVE
Present
ego accipio
tu accipis
ille accipit
nos accipīmus
vos accipītis
illi accipiunt
I accept
You accept
He/She/It accepts
We accept
You accept
They accept
Imperfect
ego accipiebam
tu accipiebas
ille accipiebat
nos accipiebamus
vos accipiebatis
illi accipiebant
I was accepting
You were accepting
He/She/It was accepting
We were accepting
You were accepting
They were accepting
Perfect
ego accepi
tu accepisti
ille accepit
nos accepĭmus
vos accepistis
illi accepērunt
accepere
I accepted

You accepted

He/She/It accepted

We accepted

You accepted

They accepted

Future
ego accipiam
tu accipies
ille accipiet
nos accipiemus
vos accipietis
illi accipient
I will accept
You will accept
He/She/It will accept
We will accept
You will accept
They will accept
Pluperfect
ego accepĕram
tu accepĕras
ille accepĕrat
nos acceperāmus
vos acceperātis
illi accepĕrant
I had accepted

You had accepted

He/She/It had accepted

We had accepted

You had accepted

They had accepted

Future perfect
ego accepĕro
tu accepĕris
ille accepĕrit
nos acceperĭmus
vos acceperĭtis
illi accepĕrint
I will have accepted

You will have accepted

He/She/It will have accepted

We will have accepted

You will have accepted

They will have accepted

SUBJUNTIVE 
Present
ego accipiam
tu accipias
ille accipiat
nos accipiāmus
vos accipiātis
illi accipiant
(that) may accept
(that) you may accept
(that) he/she/it may accept
(that) we may accept
(that) you may accept
(that) they may accept
Imperfect
ego accipĕrem
tu accipĕres
ille accipĕret
nos acciperēmus
vos acciperētis
illi accipĕrent
(that) might accept
(that) you might accept
(that) he/she/it might accept
(that) we might accept
(that) you might accept
(that) they might accept
Perfect
ego accepĕrim
tu accepĕris
ille accepĕrit
nos acceperĭmus
vos acceperĭtis
illi accepĕrint
(whether) accepted
(whether) you accepted
(whether) he/she/it accepted
(whether) we accepted
(whether) you accepted
(whether) they accepted
Pluperfect
ego accepissem
tu accepisses
ille accepisset
nos accepissēmus
vos accepissētis
illi accepissent
(whether) had accepted
(whether) you had accepted
(whether) he/she/it had accepted
(whether) we had accepted
(whether) you had accepted
(whether) they had accepted
IMPERATIVE 
Present
accipe
accipĭte

accipĭto
accipĭto
accipitōte
accipiunto
you accept
you accept


you shall accept
he/she/it shall accept
you shall accept
they shall accept
INFINITIVE  
Present
accipĕreaccept
Perfect
accepissehave accepted
Future
accepturum esse
accepturam esse
accepturum esse
accepturos esse
accepturas esse
acceptura esse
to be about to accept
GERUND
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiendo
of accepting
to, for accepting
accepting
by.. accepting
SUPINE
acceptumto accept
PARTICIPLEmeaning
Presentaccepting
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.accipiens
Gen.accipientis
Dat.accipienti
Acc.accipientem
Voc.accipiens
Abl.accipiente
accipientes
accipientium
accipientibus
accipientes
accipientes
accipientibus
Feminine 
Nom.accipiens
Gen.accipientis
Dat.accipienti
Acc.accipientem
Voc.accipiens
Abl.accipiente
accipientes
accipientium
accipientibus
accipientes
accipientes
accipientibus
Neuter 
Nom.accipiens
Gen.accipientis
Dat.accipienti
Acc.accipiens
Voc.accipiens
Abl.accipiente
accipientia
accipientium
accipientibus
accipientia
accipientia
accipientibus
Futureabout to
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.accepturus
Gen.accepturi
Dat.accepturo
Acc.accepturum
Voc.accepture
Abl.accepturo
accepturi
accepturorum
accepturis
accepturos
accepturi
accepturis
Feminine 
Nom.acceptura
Gen.accepturae
Dat.accepturae
Acc.accepturam
Voc.acceptura
Abl.acceptura
accepturae
accepturarum
accepturis
accepturas
accepturae
accepturis
Neuter 
Nom.accepturum
Gen.accepturi
Dat.accepturo
Acc.accepturum
Voc.accepturum
Abl.accepturo
acceptura
accepturorum
accepturis
acceptura
acceptura
accepturis

2 - Conjugation of: accipi - Passive voice
INFINITIVE meaning
Present
accipito be accepted
Perfect
acceptum esse
acceptam esse
acceptum esse
acceptos esse
acceptas esse
accepta esse
have been accepted
Future
acceptum irito be about to would have been accepted
Conjugation of: accipior, acciperis, acceptus sum, - , accipi
conjugation : 3 - transitivo - passiva
meaning: ricevere,
  
(eng) = accept,    collect,    take,    receive,   

undertake,    hear,    learn,    find,   

get,    sustain,    obey,    treat,   


  
(esp) = recibir,    cobrar,    tomar,    percibir,   

entender,    acoger,   < - attiva
INDICATIVE
Present
ego accipior
tu acciperis
ille accipĭtur
nos accipĭmur
vos accipimĭni
illi accipiuntur
I am accepted
You are accepted
He/She/It is accepted
We are accepted
You are accepted
They are accepted
Imperfect
ego accipiēbar
tu accipiebāris
ille accipiebātur
nos accipiebāmur
vos accipiebamĭni
illi accipiebantur
I was being accepted
You were being accepted
He/She/It was being accepted
We were being accepted
You were being accepted
They were being accepted
Perfect
ego acceptus sum
accepta sum
acceptum sum
tu acceptus es
accepta es
acceptum es
ille acceptus est
accepta est
acceptum est
nos accepti sumus
acceptae sumus
accepta sumus
vos accepti estis
acceptae estis
accepta estis
illi accepti sunt
acceptae sunt
accepta sunt
I was accepted

You were accepted

He/She/It was accepted

We were accepted

You were accepted

They were accepted

Future
ego accipiar
tu accipiēris
ille accipiētur
nos accipiēmur
vos accipiemĭni
illi accipientur
I will be accepted
You will be accepted
He/She/It will be accepted
We will be accepted
You will be accepted
They will be accepted
Pluperfect
ego acceptus eram
accepta eram
acceptum eram
tu acceptus eras
accepta eras
acceptum eras
ille acceptus erat
accepta erat
acceptum erat
nos accepterāmus
acceptae eramus
accepta eramus
vos accepterātis
acceptae eratis
accepta eratis
illi accepti erant
acceptae erant
accepta erant
I had been accepted

You had been accepted

He/She/It had been accepted

We had been accepted

You had been accepted

They had been accepted

Future perfect
ego acceptus ero
accepta ero
acceptum ero
tu acceptus eris
accepta eris
acceptum eris
ille acceptus erit
accepta erit
acceptum erit
nos accepti erimus
acceptae erimus
accepta erimus
vos accepterĭtis
acceptae eritis
accepta eritis
illi accepti erunt
acceptae erunt
accepta erunt
I will have been accepted

You will have been accepted

He/She/It will have been accepted

We will have been accepted

You will have been accepted

They will have been accepted

SUBJUNTIVE 
Present
ego accipiar
tu accipiāris
ille accipiātur
nos accipiāmur
vos accipiamĭni
illi accipiantur
(that) may be accepted
(that) you may be accepted
(that) he/she/it may be accepted
(that) we may be accepted
(that) you may be accepted
(that) they may be accepted
Imperfect
ego accipĕrer
tu acciperēris
ille acciperētur
nos acciperēmur
vos acciperemĭni
illi acciperentur
(that) might be accepted
(that) you might be accepted
(that) he/she/it might be accepted
(that) we might be accepted
(that) you might be accepted
(that) they might be accepted
Perfect
ego acceptus sim
accepta sim
acceptum sim
tu acceptus sis
accepta sis
acceptum sis
ille acceptus sit
accepta sit
acceptum sit
nos accepti simus
acceptae simus
accepta simus
vos accepti sitis
acceptae sitis
accepta sitis
illi accepti sint
acceptae sint
accepta sint
(whether) was accepted
(whether) were accepted
(whether) was accepted
(whether) were accepted
(whether) were accepted
(whether) were accepted
Pluperfect
ego acceptus essem
accepta essem
acceptum essem
tu acceptus esses
accepta esses
acceptum esses
ille acceptus esset
accepta esset
acceptum esset
nos acceptessēmus
acceptae essemus
accepta essemus
vos acceptessētis
acceptae essetis
accepta essetis
illi accepti essent
acceptae essent
accepta essent
(whether) had been accepted
(whether) you had been accepted
(whether) he/she/it had been accepted
(whether) we had been accepted
(whether) you had been accepted
(whether) they had been accepted
INFINITIVE  
Present
accipito be accepted
Perfect
acceptum esse
acceptam esse
acceptum esse
acceptos esse
acceptas esse
accepta esse
have been accepted
Future
acceptum irito be about to would have been accepted
GERUNDIVE
Masculine ought to be
Singolare Plurale
accipiendus
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiende
accipiendo
accipiendi
accipiendorum
accipiendis
accipiendos
accipiendi
accipiendis
Feminine 
Singolare Plurale
accipienda
accipiendae
accipiendae
accipiendam
accipienda
accipienda
accipiendae
accipiendarum
accipiendis
accipiendas
accipiendae
accipiendis
Neuter 
SingolarePlurale
accipiendum
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiendum
accipiendo
accipienda
accipiendorum
accipiendis
accipienda
accipienda
accipiendis
SUPINE
acceptuto would have been accepted - in would have been accepted
PARTICIPLEmeaning
Perfectaccepted
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.acceptus
Gen.accepti
Dat.accepto
Acc.acceptum
Voc.accepte
Abl.accepto
accepti
acceptorum
acceptis
acceptos
accepti
acceptis
Feminine 
Nom.accepta
Gen.acceptae
Dat.acceptae
Acc.acceptam
Voc.accepta
Abl.accepta
acceptae
acceptarum
acceptis
acceptas
acceptae
acceptis
Neuter 
Nom.acceptum
Gen.accepti
Dat.accepto
Acc.acceptum
Voc.acceptum
Abl.accepto
accepta
acceptorum
acceptis
accepta
accepta
acceptis
NS-NihilScio©2009-2020