Il sito è in manutenzione
Good navigation with NihilScio!  Facebook page
NS NihilScio
Home  Educational search engine Auxilium
Conjugation/declension
(Es. pueris - amati sunt ...)

á       é       è       ì       í       ò

    ó       ù       ú       ü      ñ      ç
Translate into latin (beta)
It En Es
Words found
medicari = to be cured Verbo passivo INFINITIVE Present
(Details below)
- Full conjugation of medicari medicari = medicare: Verbo passivo INFINITIVE Present
meaning
Present
medicarito be cured
- Full conjugation of medicari medicari = medicari: Verbo deponente INFINITIVE Present
Conjugation of: medicor, medicāris, medicatus sum, - , medicari
conjugation: 1 - transitivo - passiva
(Ita) = medicare,    curare,   
  
(eng) = heal,    cure, medicate,   

dye,    lang. Latino
INDICATIVE
Present
ego medicor
tu medicāris
ille medicātur
nos medicāmur
vos medicamĭni
illi medicantur
I am cured
You are cured
He/She/It is cured
We are cured
You are cured
They are cured
INDICATIVE
Imperfect
ego medicābar
tu medicabāris
ille medicabātur
nos medicabāmur
vos medicabamini
illi medicabantur
I was being cured
You were being cured
He/She/It was being cured
We were being cured
You were being cured
They were being cured
INDICATIVE
Perfect
ego medicatus sum, medicata sum, medicatum sum...
tu medicatus es, medicata es, medicatum es...
ille medicatus est, medicata est, medicatum est...
nos medicati sumus, medicatae sumus, medicata sumus...
vos medicati estis, medicatae estis, medicata estis...
illi medicati sunt, medicatae sunt, medicata sunt...
I was cured
You were cured
He/She/It was cured
We were cured
You were cured
They were cured
INDICATIVE
Perfect
ego medicatus sum, medicata sum, medicatum sum...
tu medicatus es, medicata es, medicatum es...
ille medicatus est, medicata est, medicatum est...
nos medicati sumus, medicatae sumus, medicata sumus...
vos medicati estis, medicatae estis, medicata estis...
illi medicati sunt, medicatae sunt, medicata sunt...
I have been cured
You have been cured
He/She/It has been cured
We have been cured
You have been cured
They have been cured
INDICATIVE
PlusPerfect
ego medicatus eram, medicata eram, medicatum eram...
tu medicatus eras, medicata eras, medicatum eras...
ille medicatus erat, medicata erat, medicatum erat...
nos medicati erāmus, medicatae eramus, medicata eramus...
vos medicati erātis, medicatae eratis, medicata eratis...
illi medicati erant, medicatae erant, medicata erant...
I had been cured
You had been cured
He/She/It had been cured
We had been cured
You had been cured
They had been cured
INDICATIVE
Plusperfect
ego medicatus sum, medicata sum, medicatum sum...
tu medicatus es, medicata es, medicatum es...
ille medicatus est, medicata est, medicatum est...
nos medicati sumus, medicatae sumus, medicata sumus...
vos medicati estis, medicatae estis, medicata estis...
illi medicati sunt, medicatae sunt, medicata sunt...
INDICATIVE
Pluperfect
ego medicatus eram, medicata eram, medicatum eram...
tu medicatus eras, medicata eras, medicatum eras...
ille medicatus erat, medicata erat, medicatum erat...
nos medicati erāmus, medicatae eramus, medicata eramus...
vos medicati erātis, medicatae eratis, medicata eratis...
illi medicati erant, medicatae erant, medicata erant...
I had been cured
You had been cured
He/She/It had been cured
We had been cured
You had been cured
They had been cured
INDICATIVE
Future
ego medicābor
tu medicabĕris
ille medicabĭtur
nos medicabĭmur
vos medicabimĭni
illi medicabuntur
I will be cured
You will be cured
He/She/It will be cured
We will be cured
You will be cured
They will be cured
INDICATIVE
Future perfect
ego medicatus ero, medicata ero, medicatum ero...
tu medicatus eris, medicata eris, medicatum eris...
ille medicatus erit, medicata erit, medicatum erit...
nos medicati erimus, medicatae erimus, medicata erimus...
vos medicati erĭtis, medicatae eritis, medicata eritis...
illi medicati erunt, medicatae erunt, medicata erunt...
I will have been cured
You will have been cured
He/She/It will have been cured
We will have been cured
You will have been cured
They will have been cured
SUBJUNTIVE
Present
ego medicer
tu medicēris
ille medicētur
nos medicēmur
vos medicemĭni
illi medicentur
I (that )may be cured
You (that )may be cured
He/She/It (that )may be cured
We (that )may be cured
You (that )may be cured
They (that )may be cured
SUBJUNTIVE
Imperfect
ego medicarer
tu medicarēris
ille medicarētur
nos medicarēmur
vos medicaremĭni
illi medicarentur
I (that )might be cured
You (that )might be cured
He/She/It (that )might be cured
We (that )might be cured
You (that )might be cured
They (that )might be cured
SUBJUNTIVE
Perfect
ego medicatus sim, medicata sim, medicatum sim...
tu medicatus sis, medicata sis, medicatum sis...
ille medicatus sit, medicata sit, medicatum sit...
nos medicati simus, medicatae simus, medicata simus...
vos medicati sitis, medicatae sitis, medicata sitis...
illi medicati sint, medicatae sint, medicata sint...
I (whether) was cured
You (whether) were cured
He/She/It (whether) was cured
We (whether) were cured
You (whether) were cured
They (whether) were cured
SUBJUNTIVE
Pluperfect
ego medicatus essem, medicata essem, medicatum essem...
tu medicatus esses, medicata esses, medicatum esses...
ille medicatus esset, medicata esset, medicatum esset...
nos medicatessēmus, medicatae essemus, medicata essemus...
vos medicatessētis, medicatae essetis, medicata essetis...
illi medicati essent, medicatae essent, medicata essent...
I (whether) had been cured
You (whether) had been cured
He/She/It (whether) had been cured
We (whether) had been cured
You (whether) had been cured
They (whether) had been cured
CONDITIONAL
Present
ego medicarer
tu medicarēris
ille medicarētur
nos medicarēmur
vos medicaremĭni
illi medicarentur
I would be cure
You would be cure
He/She/It would be cure
We would be cure
You would be cure
They would be cure
CONDITIONAL
Perfect
ego medicatus essem, medicata essem, medicatum essem...
tu medicatus esses, medicata esses, medicatum esses...
ille medicatus esset, medicata esset, medicatum esset...
nos medicatessēmus, medicatae essemus, medicata essemus...
vos medicatessētis, medicatae essetis, medicata essetis...
illi medicati essent, medicatae essent, medicata essent...
I would have been cured
You would have been cured
He/She/It would have been cured
We would have been cured
You would have been cured
They would have been cured
INFINITIVE  
Present
medicarito be cured
INFINITIVE  
Perfect
medicatum esse, medicatam esse, medicatum esse, medicatos esse, medicatas esse, medicata esse...to have been cured
INFINITIVE  
Future
medicatum irito be about to be cured
GERUNDIVE
Masculine ought to be cured
Singolare Plurale
Nom.medicandus
Gen.medicandi
Dat.medicando
Acc.medicandum
Voc.medicande
Abl.medicando
medicandi
medicandorum
medicandis
medicandos
medicandi
medicandis
Feminine 
Nom.medicanda
Gen.medicandae
Dat.medicandae
Acc.medicandam
Voc.medicanda
Abl.medicanda
medicandae
medicandarum
medicandis
medicandas
medicandae
medicandis
Neuter 
Nom.medicandum
Gen.medicandi
Dat.medicando
Acc.medicandum
Voc.medicandum
Abl.medicando
medicanda
medicandorum
medicandis
medicanda
medicanda
medicandis
SUPINE
medicatuto - in being cured
PARTICIPLE meaning
Perfectcured
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.medicatus
Gen.medicati
Dat.medicato
Acc.medicatum
Voc.medicate
Abl.medicato
medicati
medicatorum
medicatis
medicatos
medicati
medicatis
Feminine 
Nom.medicata
Gen.medicatae
Dat.medicatae
Acc.medicatam
Voc.medicata
Abl.medicata
medicatae
medicatarum
medicatis
medicatas
medicatae
medicatis
Neuter 
Nom.medicatum
Gen.medicati
Dat.medicato
Acc.medicatum
Voc.medicatum
Abl.medicato
medicata
medicatorum
medicatis
medicata
medicata
medicatis

- Full conjugation of medicare Active voice
Conjugation of: medicor, medicāris, medicatus sum, medicata sum, medicatum sum..., - , medicari
conjugation: 1 - intransitivo/transitivo - deponente
(Ita) = sanare,    curare,    intr./tr,
  
(eng) = heal,    cure, lang. Latino
INDICATIVE
Present
ego medicor
tu medicāris
ille medicātur
nos medicāmur
vos medicamĭni
illi medicantur
I cure
You cure
He/She/It cures
We cure
You cure
They cure
INDICATIVE
Imperfect
ego medicābar
tu medicabāris
ille medicabātur
nos medicabāmur
vos medicabamini
illi medicabantur
I was curing
You were curing
He/She/It was curing
We were curing
You were curing
They were curing
INDICATIVE
Perfect
ego medicatus sum, medicata sum, medicatum sum...
tu medicatus es, medicata es, medicatum es...
ille medicatus est, medicata est, medicatum est...
nos medicati sumus, medicatae sumus, medicata sumus...
vos medicati estis, medicatae estis, medicata estis...
illi medicati sunt, medicatae sunt, medicata sunt...
I cured
You cured
He/She/It cured
We cured
You cured
They cured
INDICATIVE
Perfect
ego medicatus sum, medicata sum, medicatum sum...
tu medicatus es, medicata es, medicatum es...
ille medicatus est, medicata est, medicatum est...
nos medicati sumus, medicatae sumus, medicata sumus...
vos medicati estis, medicatae estis, medicata estis...
illi medicati sunt, medicatae sunt, medicata sunt...
I have cured
You have cured
He/She/It has cured
We have cured
You have cured
They have cured
INDICATIVE
PlusPerfect
ego medicatus eram, medicata eram, medicatum eram...
tu medicatus eras, medicata eras, medicatum eras...
ille medicatus erat, medicata erat, medicatum erat...
nos medicati erāmus, medicatae eramus, medicata eramus...
vos medicati erātis, medicatae eratis, medicata eratis...
illi medicati erant, medicatae erant, medicata erant...
I had cured
You had cured
He/She/It had cured
We had cured
You had cured
They had cured
INDICATIVE
Plusperfect
ego medicatus sum, medicata sum, medicatum sum...
tu medicatus es, medicata es, medicatum es...
ille medicatus est, medicata est, medicatum est...
nos medicati sumus, medicatae sumus, medicata sumus...
vos medicati estis, medicatae estis, medicata estis...
illi medicati sunt, medicatae sunt, medicata sunt...
INDICATIVE
Pluperfect
ego medicatus eram, medicata eram, medicatum eram...
tu medicatus eras, medicata eras, medicatum eras...
ille medicatus erat, medicata erat, medicatum erat...
nos medicati erāmus, medicatae eramus, medicata eramus...
vos medicati erātis, medicatae eratis, medicata eratis...
illi medicati erant, medicatae erant, medicata erant...
I had cured
You had cured
He/She/It had cured
We had cured
You had cured
They had cured
INDICATIVE
Future
ego medicābor
tu medicabĕris
ille medicabĭtur
nos medicabĭmur
vos medicabimĭni
illi medicabuntur
I will cure
You will cure
He/She/It will cure
We will cure
You will cure
They will cure
INDICATIVE
Future perfect
ego medicatus ero, medicata ero, medicatum ero...
tu medicatus eris, medicata eris, medicatum eris...
ille medicatus erit, medicata erit, medicatum erit...
nos medicati erimus, medicatae erimus, medicata erimus...
vos medicati erĭtis, medicatae eritis, medicata eritis...
illi medicati erunt, medicatae erunt, medicata erunt...
I will have cured
You will have cured
He/She/It will have cured
We will have cured
You will have cured
They will have cured
SUBJUNTIVE
Present
ego medicer
tu medicēris
ille medicētur
nos medicēmur
vos medicemĭni
illi medicentur
I (that )may cure
You (that )may cure
He/She/It (that )may cure
We (that )may cure
You (that )may cure
They (that )may cure
SUBJUNTIVE
Imperfect
ego medicarer
tu medicarēris
ille medicarētur
nos medicarēmur
vos medicaremĭni
illi medicarentur
I (that )might cure
You (that )might cure
He/She/It (that )might cure
We (that )might cure
You (that )might cure
They (that )might cure
SUBJUNTIVE
Perfect
ego medicatus sim, medicata sim, medicatum sim...
tu medicatus sis, medicata sis, medicatum sis...
ille medicatus sit, medicata sit, medicatum sit...
nos medicati simus, medicatae simus, medicata simus...
vos medicati sitis, medicatae sitis, medicata sitis...
illi medicati sint, medicatae sint, medicata sint...
I (whether) cured
You (whether) cured
He/She/It (whether) cured
We (whether) cured
You (whether) cured
They (whether) cured
SUBJUNTIVE
Pluperfect
ego medicatus essem, medicata essem, medicatum essem...
tu medicatus esses, medicata esses, medicatum esses...
ille medicatus esset, medicata esset, medicatum esset...
nos medicatessēmus, medicatae essemus, medicata essemus...
vos medicatessētis, medicatae essetis, medicata essetis...
illi medicati essent, medicatae essent, medicata essent...
CONDITIONAL
Present
ego medicarer
tu medicarēris
ille medicarētur
nos medicarēmur
vos medicaremĭni
illi medicarentur
I would cure
You would cure
He/She/It would cure
We would cure
You would cure
They would cure
CONDITIONAL
Perfect
ego medicatus essem, medicata essem, medicatum essem...
tu medicatus esses, medicata esses, medicatum esses...
ille medicatus esset, medicata esset, medicatum esset...
nos medicatessēmus, medicatae essemus, medicata essemus...
vos medicatessētis, medicatae essetis, medicata essetis...
illi medicati essent, medicatae essent, medicata essent...
I would have cured
You would have cured
He/She/It would have cured
We would have cured
You would have cured
They would have cured
IMPERATIVE 
Present
medicāre
medicamĭni
Future
you cure
you cure

INFINITIVE  
Present
medicari
INFINITIVE  
Perfect
medicatum esse, medicatam esse, medicatum esse, medicatos esse, medicatas esse, medicata esse...to have cured
INFINITIVE  
Future
medicaturum esse, medicaturam esse, medicaturum esse, medicaturos esse, medicaturas esse, medicatura esse...to be about to cure
GERUND
medicandi, medicando, medicandum, medicando...of curing
to, for curing
curing
by.. curing
GERUNDIVE
Masculine ought to be cured
Singolare Plurale
Nom.medicandus
Gen.medicandi
Dat.medicando
Acc.medicandum
Voc.medicande
Abl.medicando
medicandi
medicandorum
medicandis
medicandos
medicandi
medicandis
Feminine 
Nom.medicanda
Gen.medicandae
Dat.medicandae
Acc.medicandam
Voc.medicanda
Abl.medicanda
medicandae
medicandarum
medicandis
medicandas
medicandae
medicandis
Neuter 
Nom.medicandum
Gen.medicandi
Dat.medicando
Acc.medicandum
Voc.medicandum
Abl.medicando
medicanda
medicandorum
medicandis
medicanda
medicanda
medicandis
SUPINE
medicatumto cure
medicatuto cure - in curing
PARTICIPLE meaning
Presentcuring
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.medicans
Gen.medicantis
Dat.medicanti
Acc.medicantem
Voc.medicans
Abl.medicante
medicantes
medicantium
medicantibus
medicantes
medicantes
medicantibus
Feminine 
Nom.medicans
Gen.medicantis
Dat.medicanti
Acc.medicantem
Voc.medicans
Abl.medicante
medicantes
medicantium
medicantibus
medicantes
medicantes
medicantibus
Neuter 
Nom.medicans
Gen.medicantis
Dat.medicanti
Acc.medicans
Voc.medicans
Abl.medicante
medicantia
medicantium
medicantibus
medicantia
medicantia
medicantibus
PARTICIPLE meaning
Perfecthaving cured
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.medicatus
Gen.medicati
Dat.medicato
Acc.medicatum
Voc.medicate
Abl.medicato
medicati
medicatorum
medicatis
medicatos
medicati
medicatis
Feminine 
Nom.medicata
Gen.medicatae
Dat.medicatae
Acc.medicatam
Voc.medicata
Abl.medicata
medicatae
medicatarum
medicatis
medicatas
medicatae
medicatis
Neuter 
Nom.medicatum
Gen.medicati
Dat.medicato
Acc.medicatum
Voc.medicatum
Abl.medicato
medicata
medicatorum
medicatis
medicata
medicata
medicatis
PARTICIPLE meaning
Futureabout to cure
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.medicaturus
Gen.medicaturi
Dat.medicaturo
Acc.medicaturum
Voc.medicature
Abl.medicaturo
medicaturi
medicaturorum
medicaturis
medicaturos
medicaturi
medicaturis
Feminine 
Nom.medicatura
Gen.medicaturae
Dat.medicaturae
Acc.medicaturam
Voc.medicatura
Abl.medicatura
medicaturae
medicaturarum
medicaturis
medicaturas
medicaturae
medicaturis
Neuter 
Nom.medicaturum
Gen.medicaturi
Dat.medicaturo
Acc.medicaturum
Voc.medicaturum
Abl.medicaturo
medicatura
medicaturorum
medicaturis
medicatura
medicatura
medicaturis
Continue searching the web with NihilScio NS-NihilScio©2009-2021