Good navigation with NihilScio!  Facebook page
NS NihilScio

   Latin  Home

Educational search engine

Conjugation/declension
  English version English
 Es. amatus sum/puer (in latin: j=i) Español
It En Es Italiano
Index of Latin cards

Analysis of Latin phrases word by word
Found:
accipere = accipere: Verbo regolare, forma:attiva
Vocabulary and phrases
INFINITIVE  
Present
accipĕre to learn
Perfect
accepisse to have learnt
Future
accepturum esse
accepturam esse
accepturum esse
accepturos esse
accepturas esse
acceptura esse
to be about to learn
GERUND
-
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiendo
-
of learning
for learning
learning
-
by learning
SUPINE
acceptum to learn
Conjugation of the verb: accipio, accipis, accepi, acceptum, accipĕre
conjugation :
3 - transitivo - attiva
- Infinito - Present -
meaning: ricevere,   
  (eng) = accept,    collect,    take,

   
receive,    undertake,

   
hear,    learn,

find,    get,    sustain,    obey,

   
treat,   
  (esp) = recibir,    cobrar,    tomar,

   
percibir,    entender,    acoger,   
INDICATIVE
Present
ego accipio
tu accipis
ille accipit
nos accipimus
vos accipitis
illi accipiunt
I learn
you learn
he/she/it learns
we learn
you learn
they learn
Imperfect
ego accipiebam
tu accipiebas
ille accipiebat
nos accipiebamus
vos accipiebatis
illi accipiebant
was learning / learnt
were learning / learnt
was learning / learnt
were learning / learnt
were learning / learnt
were learning / learnt
Perfect
ego accepi
tu accepisti
ille accepit
nos accepimus
vos accepistis
illi accepērunt
/accepēre
I have learnt/learnt
you have learnt/learnt
he/she/it has learnt/learnt
we have learnt/learnt
you have learnt/learnt
they have learnt/learnt
Future
ego accipiam
tu accipies
ille accipiet
nos accipiemus
vos accipietis
illi accipient
will learn
will learn
will learn
will learn
will learn
will learn
Pluperfect
ego acceperam
tu acceperas
ille acceperat
nos acceperamus
vos acceperatis
illi acceperant
I had learnt
you had learnt
he/she/it had learnt
we had learnt
you had learnt
they had learnt
Future perfect
ego accepero
tu acceperis
ille acceperit
nos acceperimus
vos acceperitis
illi acceperint
will have learnt
will have learnt
will have learnt
will have learnt
will have learnt
will have learnt
SUBJUNTIVE  
Present
ego accipiam
tu accipias
ille accipiat
nos accipiamus
vos accipiatis
illi accipiant
(that) I may learn
(that) you may learn
(that) he/she/it may learn
(that) may learn
(that) you may learn
(that) they may learn
Imperfect
ego acciperem
tu acciperes
ille acciperet
nos acciperemus
vos acciperetis
illi acciperent
(that) I might learn
(that) you might learn
(that) he/she/it might learn
(that) we might learn
(that) you might learn
(that) they might learn
Perfect
ego acceperim
tu acceperis
ille acceperit
nos acceperimus
vos acceperitis
illi acceperint
(whether) I learnt
(whether) you learnt
(whether) he/she/it learnt
(whether) we learnt
(whether) you learnt
(whether) they learnt
Pluperfect
ego accepissem
tu accepisses
ille accepisset
nos accepissemus
vos accepissetis
illi accepissent
(whether) I had learnt
(whether) you had learnt
(whether) he/she/it had learnt
(whether) we had learnt
(whether) you had learnt
(whether) they had learnt
IMPERATIVE  
Present
-
accipe
-
-
accipite
-
learn
-
-
learn
-
Future
-
accipito
accipito
accipitote
accipiunto
-
you will learn
he will learn
-
you will learn
they will learn
INFINITIVE  
Present
accipĕre to learn
Perfect
accepisse to have learnt
Future
accepturum esse
accepturam esse
accepturum esse
accepturos esse
accepturas esse
acceptura esse
to be about to learn
GERUND
-
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiendo
-
of learning
for learning
learning
-
by learning
SUPINE
acceptum to learn
PARTICIPLE  
Present
Masculine
Case Singular Plural
Nom: accipiens accipientes
Gen: accipientis accipientium
Dat: accipienti accipientibus
Acc: accipientem accipientes
Voc: accipiens accipientes
Abl: accipiente
accipienti
accipientibus
Feminine
Case Singular Plural
Nom: accipiens accipientes
Gen: accipientis accipientium
Dat: accipienti accipientibus
Acc: accipientem accipientes
Voc: accipiens accipientes
Abl: accipiente
accipienti
accipientibus
Neuter
Case Singular Plural
Nom: accipiens accipientia
Gen: accipientis accipientium
Dat: accipienti accipientibus
Acc: accipiens accipientia
Voc: accipiens accipientia
Abl: accipiente
accipienti
accipientibus
learning
Perfect
Masculine  
Singolare Plurale
acceptus
accepti
accepto
acceptum
accepte
accepto
accepti
acceptorum
acceptis
acceptos
accepti
acceptis
Feminine  
accepta
acceptae
acceptae
acceptam
accepta
accepta
acceptae
acceptarum
acceptis
acceptas
acceptae
acceptis
Neuter  
acceptum
accepti
accepto
acceptum
acceptum
accepto
accepta
acceptorum
acceptis
accepta
accepta
acceptis
learnt
Future
Masculine  
Singolare Plurale
accepturus
accepturi
accepturo
accepturum
accepture
accepturo
accepturi
accepturorum
accepturis
accepturos
accepturi
accepturis
Feminine  
Singolare Plurale
acceptura
accepturae
accepturae
accepturam
acceptura
acceptura
accepturae
accepturarum
accepturis
accepturas
accepturae
accepturis
Neuter  
Singolare Plurale
accepturum
accepturi
accepturo
accepturum
accepturum
accepturo
acceptura
accepturorum
accepturis
acceptura
acceptura
accepturis
about to learn
Conjugation of the verb: accipior, accipĕris, acceptus sum, accept_, accipi
conjugation :
3 - transitivo - passiva
meaning: ricevere,   
  (eng) = accept,    collect,    take,

   
receive,    undertake,

   
hear,    learn,

find,    get,    sustain,    obey,

   
treat,   
  (esp) = recibir,    cobrar,    tomar,

   
percibir,    entender,    acoger,   
INDICATIVE
Present
ego accipior
tu accipĕris
ille accipĭtur
nos accipĭmur
vos accipimĭni
illi accipiuntur
I am learnt
you are learnt
he/she/it is learnt
we are learnt
you are learnt
they are learnt
Imperfect
ego accipiēbar
tu accipiebāris
ille accipiebātur
nos accipiebāmur
vos accipiebamĭni
illi accipiebantur
was learnt
were learnt
was learnt
were learnt
were learnt
were learnt
Perfect
ego acceptus sum
tu acceptus es
ille acceptus est
nos accepti sumus
vos accepti estis
illi accepti sunt
Feminine
ego accepta sum
tu accepta es
ille accepta est
nos acceptae sumus
vos acceptae estis
illi acceptae sunt
Neuter
ego acceptum sum
tu acceptum es
ille acceptum est
nos accepta sumus
vos accepta estis
illi accepta sunt
was learnt
were learnt
was learnt
were learnt
were learnt
were learnt
Future
ego accipiar
tu accipiēris
ille accipiētur
nos accipiēmur
vos accipiemĭni
illi accipientur
will be learnt
will be learnt
will be learnt
will be learnt
will be learnt
will be learnt
Pluperfect
ego acceptus eram
tu acceptus eras
ille acceptus erat
nos accepti erāmus
vos accepti erātis
illi accepti erant
Feminine
accepta eram
accepta eras
accepta erat
acceptae erāmus
acceptae erātis
acceptae erant
Neuter
acceptum eram
acceptum eras
acceptum erat
accepta erāmus
accepta erātis
accepta erant
I had been learnt
you had been learnt
he/she/it had been learnt
we had been learnt
you had been learnt
they had been learnt
Future perfect
ego acceptus ero
tu acceptus eris
ille acceptus erit
nos accepti erimus
vos accepti erĭtis
illi accepti erunt
Feminine
accepta ero
accepta eris
accepta erit
acceptae erimus
acceptae erĭtis
acceptae erunt
Neuter
acceptum ero
acceptum eris
acceptum erit
accepta erimus
accepta erĭtis
accepta erunt
will have been learnt
will have been learnt
will have been learnt
will have been learnt
will have been learnt
will have been learnt
SUBJUNTIVE  
Present
ego accipiar
tu accipiāris
ille accipiātur
nos accipiāmur
vos accipiamĭni
illi accipiantur
(that) I may be learnt
(that) you may be learnt
(that) he/she/it may be learnt
(that) we may be learnt
(that) you may be learnt
(that) they may be learnt
Imperfect
ego accipĕrer
tu acciperēris
ille acciperētur
nos acciperēmur
vos acciperemĭni
illi acciperentur
(that) I might be learnt
(that) you might be learnt
(that) he/she/it might be learnt
(that) we might be learnt
(that) you might be learnt
(that) they might be learnt
Perfect
ego acceptus sim
tu acceptus sis
ille acceptus sit
nos accepti simus
vos accepti sitis
illi accepti sint
Feminine
ego accepta sim
tu accepta sis
ille accepta sit
nos acceptae simus
vos acceptae sitis
illi acceptae sint
Neuter
ego acceptum sim
tu acceptum sis
ille acceptum sit
nos accepta simus
vos accepta sitis
illi accepta sint
(whether) I have been learnt
(whether) you have been learnt
(whether) he/she/it have been learnt
(whether) we have been learnt
(whether) you have been learnt
(whether) they have been learnt
Pluperfect
ego acceptus essem
tu acceptus esses
ille acceptus esset
nos accepti essēmus
vos accepti essētis
illi accepti essent
Feminine
accepta essem
accepta esses
accepta esset
acceptae essēmus
acceptae essētis
acceptae essent
Neuter
acceptum essem
acceptum esses
acceptum esset
accepta essēmus
accepta essētis
accepta essent
(whether) I had been learnt
(whether) you had been learnt
(whether) he/she/it had been learnt
(whether) we had been learnt
(whether) you had been learnt
(whether) they had been learnt
INFINITIVE  
Present
accipi to be learnt
Perfect
acceptum esse
acceptam esse
acceptum esse
acceptos esse
acceptas esse
accepta esse
to have been learnt
Future
acceptum iri to be about to be learnt
SUPINE
accept_ to learn
acceptū to learn - in learning
GERUNDIVE  
Masculine  
accipiendus
accipiendi
accipiendo
accipiendis
accipiende
accipiendo
accipiendi
accipiendorum
accipiendis
accipiendos
accipiendi
accipiendis
Feminine  
accipienda
accipiendae
accipiendae
accipiendam
accipienda
accipienda
accipiendae
accipiendarum
accipiendis
accipiendas
accipiendae
accipiendis
Neuter  
accipiendum
accipiendi
accipiendo
accipiendum
accipiendum
accipiendo
accipienda
accipiendorum
accipiendis
accipienda
accipienda
accipiendis
to learn - to be learnt
PARTICIPLE  
Perfect
Masculine  
Singolare Plurale
acceptus
accepti
accepto
acceptum
accepte
accepto
accepti
acceptorum
acceptis
acceptos
accepti
acceptis
Feminine  
accepta
acceptae
acceptae
acceptam
accepta
accepta
acceptae
acceptarum
acceptis
acceptas
acceptae
acceptis
Neuter  
acceptum
accepti
accepto
acceptum
acceptum
accepto
accepta
acceptorum
acceptis
accepta
accepta
acceptis
learnt
Future
Search in the classics on the web
NS-NihilScio ©2009-2016