Il sito è in manutenzione, segnalateci eventuali errori.
Good navigation with NihilScio!  Facebook page

NS NihilScio
Educational search engine    Home
Conjugation/declension

á     é     è     ì     í     ò

ó     ù     ú     ü     ñ     ç
English versionEnglish
Translate into latin Español
It En Es Italiano
Words found:
1 - abiurare = deny on oath...: abiurare: Verbo attivo Infinito Presente

1 - Conjugation of: abiurāre - Active voice
INFINITIVE meaning
Present
abiurāreto gainsay
Perfect
abiuravisse
abiurasse
have gainsaid
Future
abiuraturum esse
abiuraturam esse
abiuraturum esse
abiuraturos esse
abiuraturas esse
abiuratura esse
to be about to gainsay
Conjugation of: abiuro, abiuras, abiuravi, abiuratum, abiurāre
conjugation: : 1 - transitivo - attiva
meaning: abiurare,    negare con falso giuramento,   
  
(eng) = deny on oath,    refuse,   

disclaim,    negate,    withhold,    repudiate,   

unsay,    gainsay,
  (esp) = negar con juramento,   <
INDICATIVE
Present
ego abiuro
tu abiuras
ille abiurat
nos abiurāmus
vos abiurātis
illi abiurant
I gainsay
You gainsay
He/She/It gainsays
We gainsay
You gainsay
They gainsay
Imperfect
ego abiurābam
tu abiurābas
ille abiurābat
nos abiurabāmus
vos abiurabatis
illi abiurābant
I was gainsaying
You were gainsaying
He/She/It was gainsaying
We were gainsaying
You were gainsaying
They were gainsaying
Perfect
ego abiuravi
tu abiuravisti
abiurasti
ille abiuravit
nos abiuravĭmus
vos abiuravistis
abiurastis
illi abiuravērunt
abiurarunt
abiuravere
I gainsaid

You gainsaid

He/She/It gainsaid

We gainsaid

You gainsaid

They gainsaid

Future
ego abiurābo
tu abiurābis
ille abiurābit
nos abiurabĭmus
vos abiurabĭtis
illi abiurābunt
I will gainsay
You will gainsay
He/She/It will gainsay
We will gainsay
You will gainsay
They will gainsay
Pluperfect
ego abiuravĕram
abiuraram
tu abiuravĕras
abiuraras
ille abiuravĕrat
abiurarat
nos abiuraverāmus
abiuraramus
vos abiuraverātis
abiuraratis
illi abiuraverant
abiurarant
I had gainsaid

You had gainsaid

He/She/It had gainsaid

We had gainsaid

You had gainsaid

They had gainsaid

Future perfect
ego abiuravĕro
abiuraro
tu abiuravĕris
abiuraris
ille abiuravĕrit
abiurarit
nos abiuraverĭmus
abiurarimus
vos abiuraverĭtis
abiuraritis
illi abiuravĕrint
abiurarint
I will have gainsaid

You will have gainsaid

He/She/It will have gainsaid

We will have gainsaid

You will have gainsaid

They will have gainsaid

SUBJUNTIVE 
Present
ego abiurem
tu abiures
ille abiuret
nos abiurēmus
vos abiurētis
illi abiurent
(that) may gainsay
(that) you may gainsay
(that) he/she/it may gainsay
(that) we may gainsay
(that) you may gainsay
(that) they may gainsay
Imperfect
ego abiurārem
tu abiurāres
ille abiurāret
nos abiurarēmus
vos abiurarētis
illi abiurārent
(that) might gainsay
(that) you might gainsay
(that) he/she/it might gainsay
(that) we might gainsay
(that) you might gainsay
(that) they might gainsay
Perfect
ego abiuravĕrim
abiurarim
tu abiuravĕris
abiuraris
ille abiuravĕrit
abiurarit
nos abiuraverĭmus
abiurarimus
vos abiuraverĭtis
abiuraritis
illi abiuravĕrint
abiurarint
(whether) gainsaid
(whether) you gainsaid
(whether) he/she/it gainsaid
(whether) we gainsaid
(whether) you gainsaid
(whether) they gainsaid
Pluperfect
ego abiuravissem
abiurassem
tu abiuravisses
abiurasses
ille abiuravisset
abiurasset
nos abiuravissēmus
abiurassemus
vos abiuravissētis
abiurassetis
illi abiuravissent
abiurassent
(whether) had gainsaid
(whether) you had gainsaid
(whether) he/she/it had gainsaid
(whether) we had gainsaid
(whether) you had gainsaid
(whether) they had gainsaid
INFINITIVE  
Present
abiurāreto gainsay
Perfect
abiuravisse
abiurasse
have gainsaid
Future
abiuraturum esse
abiuraturam esse
abiuraturum esse
abiuraturos esse
abiuraturas esse
abiuratura esse
to be about to gainsay
GERUND
abiurandi
abiurando
abiurandum
abiurando
of gainsaying
to, for gainsaying
gainsaying
by.. gainsaying
SUPINE
abiuratumto gainsay
PARTICIPLEmeaning
Presentgainsaying
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.abiurans
Gen.abiurantis
Dat.abiuranti
Acc.abiurantem
Voc.abiurans
Abl.abiurante
abiurantes
abiurantium
abiurantibus
abiurantes
abiurantes
abiurantibus
Feminine 
Nom.abiurans
Gen.abiurantis
Dat.abiuranti
Acc.abiurantem
Voc.abiurans
Abl.abiurante
abiurantes
abiurantium
abiurantibus
abiurantes
abiurantes
abiurantibus
Neuter 
Nom.abiurans
Gen.abiurantis
Dat.abiuranti
Acc.abiurans
Voc.abiurans
Abl.abiurante
abiurantia
abiurantium
abiurantibus
abiurantia
abiurantia
abiurantibus
Futureabout to
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.abiuraturus
Gen.abiuraturi
Dat.abiuraturo
Acc.abiuraturum
Voc.abiurature
Abl.abiuraturo
abiuraturi
abiuraturorum
abiuraturis
abiuraturos
abiuraturi
abiuraturis
Feminine 
Nom.abiuratura
Gen.abiuraturae
Dat.abiuraturae
Acc.abiuraturam
Voc.abiuratura
Abl.abiuratura
abiuraturae
abiuraturarum
abiuraturis
abiuraturas
abiuraturae
abiuraturis
Neuter 
Nom.abiuraturum
Gen.abiuraturi
Dat.abiuraturo
Acc.abiuraturum
Voc.abiuraturum
Abl.abiuraturo
abiuratura
abiuraturorum
abiuraturis
abiuratura
abiuratura
abiuraturis

2 - Conjugation of: abiurari - Passive voice
Conjugation of: abiuror, abiuraris, abiuratus sum, - , abiurari
conjugation: : 1 - transitivo - passiva
meaning: abiurare,    negare con falso giuramento,   
  
(eng) = deny on oath,    refuse,   

disclaim,    negate,    withhold,    repudiate,   

unsay,    gainsay,
  (esp) = negar con juramento,   <
INDICATIVE
Present
ego abiuror
tu abiuraris
ille abiuratur
nos abiuramur
vos abiuramini
illi abiurantur
I am gainsaid
You are gainsaid
He/She/It is gainsaid
We are gainsaid
You are gainsaid
They are gainsaid
Imperfect
ego abiurābar
tu abiurabāris
ille abiurabātur
nos abiurabāmur
vos abiurabamĭni
illi abiurabantur
I was being gainsaid
You were being gainsaid
He/She/It was being gainsaid
We were being gainsaid
You were being gainsaid
They were being gainsaid
Perfect
ego abiuratus sum
abiurata sum
abiuratum sum
tu abiuratus es
abiurata es
abiuratum es
ille abiuratus est
abiurata est
abiuratum est
nos abiurati sumus
abiuratae sumus
abiurata sumus
vos abiurati estis
abiuratae estis
abiurata estis
illi abiurati sunt
abiuratae sunt
abiurata sunt
I was gainsaid

You were gainsaid

He/She/It was gainsaid

We were gainsaid

You were gainsaid

They were gainsaid

Future
ego abiurābor
tu abiurabĕris
ille abiurabĭtur
nos abiurabĭmur
vos abiurabimĭni
illi abiurabuntur
I will be gainsaid
You will be gainsaid
He/She/It will be gainsaid
We will be gainsaid
You will be gainsaid
They will be gainsaid
Pluperfect
ego abiuratus eram
abiurata eram
abiuratum eram
tu abiuratus eras
abiurata eras
abiuratum eras
ille abiuratus erat
abiurata erat
abiuratum erat
nos abiurati erāmus
abiuratae eramus
abiurata eramus
vos abiurati erātis
abiuratae eratis
abiurata eratis
illi abiurati erant
abiuratae erant
abiurata erant
I had been gainsaid

You had been gainsaid

He/She/It had been gainsaid

We had been gainsaid

You had been gainsaid

They had been gainsaid

Future perfect
ego abiuratus ero
abiurata ero
abiuratum ero
tu abiuratus eris
abiurata eris
abiuratum eris
ille abiuratus erit
abiurata erit
abiuratum erit
nos abiurati erimus
abiuratae erimus
abiurata erimus
vos abiurati erĭtis
abiuratae eritis
abiurata eritis
illi abiurati erunt
abiuratae erunt
abiurata erunt
I will have been gainsaid

You will have been gainsaid

He/She/It will have been gainsaid

We will have been gainsaid

You will have been gainsaid

They will have been gainsaid

SUBJUNTIVE 
Present
ego abiurer
tu abiurēris
ille abiurētur
nos abiurēmur
vos abiuremĭni
illi abiurentur
(that) may be gainsaid
(that) you may be gainsaid
(that) he/she/it may be gainsaid
(that) we may be gainsaid
(that) you may be gainsaid
(that) they may be gainsaid
Imperfect
ego abiurarer
tu abiurarēris
ille abiurarētur
nos abiurarēmur
vos abiuraremĭni
illi abiurarentur
(that) might be gainsaid
(that) you might be gainsaid
(that) he/she/it might be gainsaid
(that) we might be gainsaid
(that) you might be gainsaid
(that) they might be gainsaid
Perfect
ego abiuratus sim
abiurata sim
abiuratum sim
tu abiuratus sis
abiurata sis
abiuratum sis
ille abiuratus sit
abiurata sit
abiuratum sit
nos abiurati simus
abiuratae simus
abiurata simus
vos abiurati sitis
abiuratae sitis
abiurata sitis
illi abiurati sint
abiuratae sint
abiurata sint
(whether) was gainsaid
(whether) were gainsaid
(whether) was gainsaid
(whether) were gainsaid
(whether) were gainsaid
(whether) were gainsaid
Pluperfect
ego abiuratus essem
abiurata essem
abiuratum essem
tu abiuratus esses
abiurata esses
abiuratum esses
ille abiuratus esset
abiurata esset
abiuratum esset
nos abiuratessēmus
abiuratae essemus
abiurata essemus
vos abiuratessētis
abiuratae essetis
abiurata essetis
illi abiurati essent
abiuratae essent
abiurata essent
(whether) had been gainsaid
(whether) you had been gainsaid
(whether) he/she/it had been gainsaid
(whether) we had been gainsaid
(whether) you had been gainsaid
(whether) they had been gainsaid
INFINITIVE  
Present
abiurarito to be gainsaid
Perfect
abiuratum esse
abiuratam esse
abiuratum esse
abiuratos esse
abiuratas esse
abiurata esse
have been gainsaid
Future
abiuratum irito be about to would have been gainsaid
GERUNDIVE
Masculine ought to be
Singolare Plurale
abiurandus
abiurandi
abiurando
abiurandum
abiurande
abiurando
abiurandi
abiurandorum
abiurandis
abiurandos
abiurandi
abiurandis
Feminine 
Singolare Plurale
abiuranda
abiurandae
abiurandae
abiurandam
abiuranda
abiuranda
abiurandae
abiurandarum
abiurandis
abiurandas
abiurandae
abiurandis
Neuter 
SingolarePlurale
abiurandum
abiurandi
abiurando
abiurandum
abiurandum
abiurando
abiuranda
abiurandorum
abiurandis
abiuranda
abiuranda
abiurandis
SUPINE
abiuratuto would have been gainsaid - in would have been gainsaid
PARTICIPLEmeaning
Perfectgainsaid
Masculine 
SingolarePlurale
Nom.abiuratus
Gen.abiurati
Dat.abiurato
Acc.abiuratum
Voc.abiurate
Abl.abiurato
abiurati
abiuratorum
abiuratis
abiuratos
abiurati
abiuratis
Feminine 
Nom.abiurata
Gen.abiuratae
Dat.abiuratae
Acc.abiuratam
Voc.abiurata
Abl.abiurata
abiuratae
abiuratarum
abiuratis
abiuratas
abiuratae
abiuratis
Neuter 
Nom.abiuratum
Gen.abiurati
Dat.abiurato
Acc.abiuratum
Voc.abiuratum
Abl.abiurato
abiurata
abiuratorum
abiuratis
abiurata
abiurata
abiuratis
NS-NihilScio©2009-2020