Good navigation with NihilScio!  Facebook page
NS NihilScio

   Latin  Home

Educational search engine

Conjugation/declension
  English version English
 Es. amatus sum/puer (in latin: j=i) Español
It En Es Italiano
Index of Latin cards

Analysis of Latin phrases word by word
Found:
abiurare = abiurare: Verbo regolare, forma:attiva
Vocabulary and phrases
INFINITIVE  
Present
abiurāre to gainsay
Perfect
abiuravisse
/abiurasse
to have gainsaid
Future
abiuraturum esse
abiuraturam esse
abiuraturum esse
abiuraturos esse
abiuraturas esse
abiuratura esse
to be about to gainsay
GERUND
-
abiurandi
abiurando
abiurandum
abiurando
-
of gainsaying
for gainsaying
gainsaying
-
by gainsaying
SUPINE
abiuratum to gainsay
Conjugation of the verb: abiuro, abiuras, abiuravi, abiuratum, abiurāre
conjugation :
1 - transitivo - attiva
- Infinito - Present -
meaning: abiurare,    negare con falso giuramento,   
  (eng) = deny on oath,    refuse,

   
disclaim,    negate,    withhold,    repudiate,

   
unsay,    gainsay,
  (esp) = negar con juramento,   
INDICATIVE
Present
ego abiuro
tu abiuras
ille abiurat
nos abiuramus
vos abiuratis
illi abiurant
I gainsay
you gainsay
he/she/it gainsays
we gainsay
you gainsay
they gainsay
Imperfect
ego abiurabam
tu abiurabas
ille abiurabat
nos abiurabamus
vos abiurabatis
illi abiurabant
was gainsaying / gainsaid
were gainsaying / gainsaid
was gainsaying / gainsaid
were gainsaying / gainsaid
were gainsaying / gainsaid
were gainsaying / gainsaid
Perfect
ego abiuravi
tu abiuravisti
/abiurasti
ille abiuravit
nos abiuravimus
vos abiuravistis
/abiurastis
illi abiuraverunt
/abiurarunt
/abiuravēre
I have gainsaid/gainsaid
you have gainsaid/gainsaid

he/she/it has gainsaid/gainsaid
we have gainsaid/gainsaid

you have gainsaid/gainsaid

they have gainsaid/gainsaid
Future
ego abiurabo
tu abiurabis
ille abiurabit
nos abiurabimus
vos abiurabitis
illi abiurabunt
will gainsay
will gainsay
will gainsay
will gainsay
will gainsay
will gainsay
Pluperfect
ego abiuraveram
/abiuraram
tu abiuraveras
/abiuraras
ille abiuraverat
/abiurarat
nos abiuraveramus
/abiuraramus
vos abiuraveratis
/abiuraratis
illi abiuraverant
/abiurarant
I had gainsaid
you had gainsaid
he/she/it had gainsaid
we had gainsaid
you had gainsaid
they had gainsaid
Future perfect
ego abiuravero
/abiuraro
tu abiuraveris
/abiuraris
ille abiuraverit
/abiurarit
nos abiuraverimus
/abiurarimus
vos abiuraveritis
/abiuraritis
illi abiuraverint
/abiurarint
will have gainsaid
will have gainsaid
will have gainsaid
will have gainsaid
will have gainsaid
will have gainsaid
SUBJUNTIVE  
Present
ego abiurem
tu abiures
ille abiuret
nos abiuremus
vos abiuretis
illi abiurent
(that) I may gainsay
(that) you may gainsay
(that) he/she/it may gainsay
(that) may gainsay
(that) you may gainsay
(that) they may gainsay
Imperfect
ego abiurarem
tu abiurares
ille abiuraret
nos abiuraremus
vos abiuraretis
illi abiurarent
(that) I might gainsay
(that) you might gainsay
(that) he/she/it might gainsay
(that) we might gainsay
(that) you might gainsay
(that) they might gainsay
Perfect
ego abiuraverim
/abiurarim
tu abiuraveris
/abiuraris
ille abiuraverit
/abiurarit
nos abiuraverimus
/abiurarimus
vos abiuraveritis
/abiuraritis
illi abiuraverint
/abiurarint
(whether) I gainsaid
(whether) you gainsaid
(whether) he/she/it gainsaid
(whether) we gainsaid
(whether) you gainsaid
(whether) they gainsaid
Pluperfect
ego abiuravissem
/abiurassem
tu abiuravisses
/abiurasses
ille abiuravisset
/abiurasset
nos abiuravissemus
/abiurassemus
vos abiuravissetis
/abiurassetis
illi abiuravissent
/abiurassent
(whether) I had gainsaid
(whether) you had gainsaid
(whether) he/she/it had gainsaid
(whether) we had gainsaid
(whether) you had gainsaid
(whether) they had gainsaid
IMPERATIVE  
Present
-
abiura
-
-
abiurate
-
gainsay
-
-
gainsay
-
Future
-
abiurato
abiurato
abiuratote
abiuranto
-
you will gainsay
he will gainsay
-
you will gainsay
they will gainsay
INFINITIVE  
Present
abiurāre to gainsay
Perfect
abiuravisse
/abiurasse
to have gainsaid
Future
abiuraturum esse
abiuraturam esse
abiuraturum esse
abiuraturos esse
abiuraturas esse
abiuratura esse
to be about to gainsay
GERUND
-
abiurandi
abiurando
abiurandum
abiurando
-
of gainsaying
for gainsaying
gainsaying
-
by gainsaying
SUPINE
abiuratum to gainsay
PARTICIPLE  
Present
Masculine
Case Singular Plural
Nom: abiurans abiurantes
Gen: abiurantis abiurantium
Dat: abiuranti abiurantibus
Acc: abiurantem abiurantes
Voc: abiurans abiurantes
Abl: abiurante
abiuranti
abiurantibus
Feminine
Case Singular Plural
Nom: abiurans abiurantes
Gen: abiurantis abiurantium
Dat: abiuranti abiurantibus
Acc: abiurantem abiurantes
Voc: abiurans abiurantes
Abl: abiurante
abiuranti
abiurantibus
Neuter
Case Singular Plural
Nom: abiurans abiurantia
Gen: abiurantis abiurantium
Dat: abiuranti abiurantibus
Acc: abiurans abiurantia
Voc: abiurans abiurantia
Abl: abiurante
abiuranti
abiurantibus
gainsaying
Perfect
Masculine  
Singolare Plurale
abiuratus
abiurati
abiurato
abiuratum
abiurate
abiurato
abiurati
abiuratorum
abiuratis
abiuratos
abiurati
abiuratis
Feminine  
abiurata
abiuratae
abiuratae
abiuratam
abiurata
abiurata
abiuratae
abiuratarum
abiuratis
abiuratas
abiuratae
abiuratis
Neuter  
abiuratum
abiurati
abiurato
abiuratum
abiuratum
abiurato
abiurata
abiuratorum
abiuratis
abiurata
abiurata
abiuratis
gainsaid
Future
Masculine  
Singolare Plurale
abiuraturus
abiuraturi
abiuraturo
abiuraturum
abiurature
abiuraturo
abiuraturi
abiuraturorum
abiuraturis
abiuraturos
abiuraturi
abiuraturis
Feminine  
Singolare Plurale
abiuratura
abiuraturae
abiuraturae
abiuraturam
abiuratura
abiuratura
abiuraturae
abiuraturarum
abiuraturis
abiuraturas
abiuraturae
abiuraturis
Neuter  
Singolare Plurale
abiuraturum
abiuraturi
abiuraturo
abiuraturum
abiuraturum
abiuraturo
abiuratura
abiuraturorum
abiuraturis
abiuratura
abiuratura
abiuraturis
about to gainsay
Conjugation of the verb: abiuror, abiurāris, abiuratus sum, abiurat_, abiurāri
conjugation :
1 - transitivo - passiva
meaning: abiurare,    negare con falso giuramento,   
  (eng) = deny on oath,    refuse,

   
disclaim,    negate,    withhold,    repudiate,

   
unsay,    gainsay,
  (esp) = negar con juramento,   
INDICATIVE
Present
ego abiuror
tu abiurāris
ille abiurātur
nos abiurāmur
vos abiuramĭni
illi abiurantur
I am gainsaid
you are gainsaid
he/she/it is gainsaid
we are gainsaid
you are gainsaid
they are gainsaid
Imperfect
ego abiurābar
tu abiurabāris
ille abiurabātur
nos abiurabāmur
vos abiurabamĭni
illi abiurabantur
was gainsaid
were gainsaid
was gainsaid
were gainsaid
were gainsaid
were gainsaid
Perfect
ego abiuratus sum
tu abiuratus es
ille abiuratus est
nos abiurati sumus
vos abiurati estis
illi abiurati sunt
Feminine
ego abiurata sum
tu abiurata es
ille abiurata est
nos abiuratae sumus
vos abiuratae estis
illi abiuratae sunt
Neuter
ego abiuratum sum
tu abiuratum es
ille abiuratum est
nos abiurata sumus
vos abiurata estis
illi abiurata sunt
was gainsaid
were gainsaid
was gainsaid
were gainsaid
were gainsaid
were gainsaid
Future
ego abiurābor
tu abiurabĕris
ille abiurabĭtur
nos abiurabĭmur
vos abiurabimĭni
illi abiurabuntur
will be gainsaid
will be gainsaid
will be gainsaid
will be gainsaid
will be gainsaid
will be gainsaid
Pluperfect
ego abiuratus eram
tu abiuratus eras
ille abiuratus erat
nos abiurati erāmus
vos abiurati erātis
illi abiurati erant
Feminine
abiurata eram
abiurata eras
abiurata erat
abiuratae erāmus
abiuratae erātis
abiuratae erant
Neuter
abiuratum eram
abiuratum eras
abiuratum erat
abiurata erāmus
abiurata erātis
abiurata erant
I had been gainsaid
you had been gainsaid
he/she/it had been gainsaid
we had been gainsaid
you had been gainsaid
they had been gainsaid
Future perfect
ego abiuratus ero
tu abiuratus eris
ille abiuratus erit
nos abiurati erimus
vos abiurati erĭtis
illi abiurati erunt
Feminine
abiurata ero
abiurata eris
abiurata erit
abiuratae erimus
abiuratae erĭtis
abiuratae erunt
Neuter
abiuratum ero
abiuratum eris
abiuratum erit
abiurata erimus
abiurata erĭtis
abiurata erunt
will have been gainsaid
will have been gainsaid
will have been gainsaid
will have been gainsaid
will have been gainsaid
will have been gainsaid
SUBJUNTIVE  
Present
ego abiurer
tu abiurēris
ille abiurētur
nos abiurēmur
vos abiuremĭni
illi abiurentur
(that) I may be gainsaid
(that) you may be gainsaid
(that) he/she/it may be gainsaid
(that) we may be gainsaid
(that) you may be gainsaid
(that) they may be gainsaid
Imperfect
ego abiurarer
tu abiurarēris
ille abiurarētur
nos abiurarēmur
vos abiuraremĭni
illi abiurarentur
(that) I might be gainsaid
(that) you might be gainsaid
(that) he/she/it might be gainsaid
(that) we might be gainsaid
(that) you might be gainsaid
(that) they might be gainsaid
Perfect
ego abiuratus sim
tu abiuratus sis
ille abiuratus sit
nos abiurati simus
vos abiurati sitis
illi abiurati sint
Feminine
ego abiurata sim
tu abiurata sis
ille abiurata sit
nos abiuratae simus
vos abiuratae sitis
illi abiuratae sint
Neuter
ego abiuratum sim
tu abiuratum sis
ille abiuratum sit
nos abiurata simus
vos abiurata sitis
illi abiurata sint
(whether) I have been gainsaid
(whether) you have been gainsaid
(whether) he/she/it have been gainsaid
(whether) we have been gainsaid
(whether) you have been gainsaid
(whether) they have been gainsaid
Pluperfect
ego abiuratus essem
tu abiuratus esses
ille abiuratus esset
nos abiurati essēmus
vos abiurati essētis
illi abiurati essent
Feminine
abiurata essem
abiurata esses
abiurata esset
abiuratae essēmus
abiuratae essētis
abiuratae essent
Neuter
abiuratum essem
abiuratum esses
abiuratum esset
abiurata essēmus
abiurata essētis
abiurata essent
(whether) I had been gainsaid
(whether) you had been gainsaid
(whether) he/she/it had been gainsaid
(whether) we had been gainsaid
(whether) you had been gainsaid
(whether) they had been gainsaid
INFINITIVE  
Present
abiurāri to be gainsaid
Perfect
abiuratum esse
abiuratam esse
abiuratum esse
abiuratos esse
abiuratas esse
abiurata esse
to have been gainsaid
Future
abiuratum iri to be about to be gainsaid
SUPINE
abiurat_ to gainsay
abiuratū to gainsay - in gainsaying
GERUNDIVE  
Masculine  
abiurandus
abiurandi
abiurando
abiurandis
abiurande
abiurando
abiurandi
abiurandorum
abiurandis
abiurandos
abiurandi
abiurandis
Feminine  
abiuranda
abiurandae
abiurandae
abiurandam
abiuranda
abiuranda
abiurandae
abiurandarum
abiurandis
abiurandas
abiurandae
abiurandis
Neuter  
abiurandum
abiurandi
abiurando
abiurandum
abiurandum
abiurando
abiuranda
abiurandorum
abiurandis
abiuranda
abiuranda
abiurandis
to gainsay - to be gainsaid
PARTICIPLE  
Perfect
Masculine  
Singolare Plurale
abiuratus
abiurati
abiurato
abiuratum
abiurate
abiurato
abiurati
abiuratorum
abiuratis
abiuratos
abiurati
abiuratis
Feminine  
abiurata
abiuratae
abiuratae
abiuratam
abiurata
abiurata
abiuratae
abiuratarum
abiuratis
abiuratas
abiuratae
abiuratis
Neuter  
abiuratum
abiurati
abiurato
abiuratum
abiuratum
abiurato
abiurata
abiuratorum
abiuratis
abiurata
abiurata
abiuratis
gainsaid
Future
Search in the classics on the web
NS-NihilScio ©2009-2016